Blog
Trend

Smule ses efektlerini hangi şarkıda neye göre seçeceksiniz?

Smule ses efektlerini tek tek sizler için denedik.

Smule karaoke platformunda şarkı söylemek kadar önemli olan bir diğer husus da şarkınızı kendinize ve şarkınıza en uygun smule ses efektleri ile birleştirmektir. Smuleye yeni katılan ve vip olmayan kullanıcılar için maalesef tüm smule ses efektlerini kullanmak ise mümkün değildir. Bu sebeple bu yazımızda denemelerini sizlerle paylaşacağımız smule ses efektlerinin büyük çoğunluğunun vip kullanıcılar tarafından kullanabildiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Bu yazımızı hem smuleye yeni kayıt olmuş kullanıcılardan hem de hala sesi ve şarkıları için en doğru smule ses efektlerini bulmayan kullanıcılardan aldığımız sorular doğrultusunda hazırladık.
Smule sadece karaoke şarkı söyleyebileceğiniz değil ayrıca sesinize değişik ses efektleri vererek sesinizin ve kayıtlarınızın daha güzel olmasını da sağlayan bir uygulama olarak oldukça başarılı bir müzik platformudur. Smule vip kullanıcılarına pek çok farklı ses efekti seçeceği sunarak sesinizin parıldaması için sürekli kendini güncellemektedir. Ama işin en önemli kısmı hangi ses efektini hangi tür şarkılarda kullanacağınızı bilmekten geçiyor. Aksi takdirde çok güzel olan sesinizi berbat bir sesmiş gibi insanlara dinletebilirsiniz. Ya da bu duruma tam tersinden baktığınızda ortalama sesi olan bir kullanıcının da ses efektleri sayesinde harika bir sesi olduğuna ikna olabilirsiniz. Elbette bahsettiğimiz bu yanılgıya müzikten ve sesten anlayan iyi bir kulağa sahip kullanıcılar düşmeyecektir.

Bu noktada önemli olan asıl unsur ise her ses efektinin solo ve düetlerinizde kullanılmayacağını bilmektir. Bildiğiniz gibi Smule çoklu kullanıcı girişlerine izin veren collage çalışmaları ile oldukça farklı bir müzik deneyimi sunmaktadır. Kendi kendiniz ile aynı şarkıyı katman katman smule ses efektlerini kullanarak  süsleyebileceğiniz gibi bunu farklı kullanıcılar ile de deneyimlemenize olanak sunmaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgiye Smule Grup Dueti Nasıl Yapılır başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir diğer husus da Smule kullanıcılarının deneyimlerinden yola çıkarak solo ve düet çalışmalarında sıklıkla kullanılan ses efektlerinin nasıl kullanılacağını bilmekten geçiyor.

Biz de sizler için aynı şarkıyı tüm ses efektleri ile teker teker söylersek nasıl olur diye düşündük ve kullandığımız ses efektleri ile ilgili düşüncelerimizi ve çözüm önerilerimizi paylaştık.

NONE VE POLİSH AYAR

Smule ses efektlerinden None ve Polish ayarı bir arada ele alarak incelemeyi uygun bulduk.Çünkü söz konusu iki ses efekti birbirine oldukça yakın bir ses deneyimi bize sunmaktadır. None adından da anlaşıldığı gibi hiç bir ses efektinin olmadığı konuşma sesinizi (çıplak ses renginizi) olduğu gibi ortaya çıkaran kendi orijinal ses renginizde hiçbir değişikliğe sebep olmayan bir ses efekti olarak karşımıza çıkmaktadır. Şarkı söylerken pek fazla tercih edilmeyen bir ses efekti olsa da bazı kullanıcılar özellikle altyapısında müzik olan şiirleri bu ses efekti ile kayıt etmeyi tercih edebiliyorlar. Bilmeyen için ufak bir hatırlatma Smule sadece karaoke şarkı söyleyebileceğiniz değil aynı zamanda müzik altyapısına sahip binlerce şiiri de seslendirme fırsatı size sunan bir platformdur. None ses efektini kullanırken dikkat etmeniz gereken sesinizin volume (ses yüksekliğini) ayarlarını altyapının ses düzeyi üzerine çok fazla çıkarmamaktır. Aksi taktirde çıplak sesiniz müzik altyapısının üstüne çıkarak performansınızı berbat edebilir.

Önerilen İçerik:  Smule Üyeliği Nasıl İptal Edilir

Polish ses ayarı ise None ses ayarının çok da abartılı olmayan bir eko destekleyerek ses renginizi biraz daha parlatmayı hedef alır. Gerçekten sunduğu otomatik eko ayarı sesinize tatlı bir güzellik katar, kısacası abartılı ekoyu sevmeyenler için güzel bir seçenektir diyebiliriz. Yine müzikli şiir altyapılarında ve hatta gitar ve piyano gibi tek enstrumanın yer aldığı altyapılarda severek kullanacağınız bir ses efekti olabilir.

MAGİC VE STUDİO AYAR

Bol ekolu kayıtları sevenler için Magic ve Studio ses ayarları oldukça tatmin edici bir deneyim sunmaktadır. Studio ses ayarı size sanki bir amfitiyatroda konser veriyormuş hissi bile verebilir. Eko düzeyi oldukça yüksek olan ve bunu otomatik yapan bu ses ayarında eko düzeyi ile de oynama yapamıyorsunuz. Solo ya da düet çalışmalarında çok da fazla tercih edilmeyen bu ses ayarı en çok da çoklu girişler ile performansınızı katman katman süslemek için kullanılabilir gibi duruyor. Buna karşın Magic (sihir) ses efekti bir nebze daha solo ve düet performanslarında kullanılabilir gibi durmaktadır. Bu da eko konusunda güzel bir deneyim sunarken kendi ses renginizi bir parça altyapının arkasına gömerek silikleştiriyor. Bizce çoklu girişli kolaj çalışmalarında kullanılması daha doğru olur. Benzer yapılara sahip olan bu iki ses efektinden Studionun sesi daha parlak gösterdiğini de söylemek de fayda var. Elbette tüm ses efektlerini kullanırken sesin volume düzeyinin altyapının üstüne çıkmamasına dikkat etmek gerekiyor.

HYPE-STAR DUST-GRUNGE AYARLARI

Hype ses efekti ilk başlarda smulede olmayan daha sonradan Rap tarzı şarkı söyleyenlerin yoğun isteği üzerine yeni bir güncelleme ile smuleye dahil edilen bir ses efektidir. Başarılı bir ses efekti olan hype yoğunluğunu ayarlamanıza da olanak vermektedir.Yoğunluğuna göre mono olan ses girişini çift dual sese doğru çevirebiliyorsunuz. Yani kısa tabir ile kendi sesinizin üzerine yine kendi sesiniz ile ekolu bir efekt verebiliyorsunuz.

Önerilen İçerik:  Smulede Playback Özelliği Nasıl Kulanılır?

Star Dust (yıldız tozu) ve Grunge (kirli ses) efektlerinin ise genellikle rock ve hard rock tarzı şarkılarda kullanıldığını görmekteyiz, solo ve düet performansları için pek uygun olmadığını düşündüğümüz bu efektleri çoklu girişli performanslarınızda kullanabilirsiniz.

POP STAR-SÜPER POP-SÜPER STUDİO AYARLARI

Çoklu giriş yapmayacaksanız solo ve düet performansı kayıt edecekseniz bu ayarlar tam da size göre.Her türlü enstrumanın yer aldığı altyapılarda oldukça sorunsuz ve kaliteli bir ses kaydı deneyimi sunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ise Süper Studio ses efektidir. Bu efekt sayesinde sesinizin eko düzeyini bile odanın büyüklüğüne göre ayarlayabiliyorsunuz. Oldukça sık kullanılan Super Studio ses efekti smule kullanıcılarının da en beğendiği ses ayarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İNDİE-SPOTLİGHT-SF OPERA-DOUBLE YOU AYARLARI

Vip olmayan kullanıcılar için bir alternatif olarak sunulan İndie ses efekti kendinden ekolu bir yapıya sahiptir ve pek çok altyapıda da keyifle dinleyebileceğiniz bir kayıt oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Spotlight(spot ışığı) ilk başlarda olmayan sonradan smuleye dahil edilen bu ses efekti hatırladığımız kadarıyla oldukça iddialı bir reklam ile tanıtılmış hatta “Bırakın sesiniz sahne ışıkları altında parlasın .”  gibi bir sloganla da smulede yer almıştı. Bu denli yüksek bir beklentiyi karşılamasa da başarılı bir ses efekti olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle gitar ve piyano altyapılarında sesinizin güzelliğini ön plana çıkarmaktadır.

SF Opera, Super Studio ses efektine bir alternatif olarak görülse de yapmış olduğunuz kayıtlarda ses yüksekliğinizi ne yazık ki istenilen düzeye getirmekte zorlanabilirsiniz. Eko ve oda büyüklüğünü ayarlamanıza izin veren bu ses efekti Super Studio’nun başarısını gölgeleyemeyeceğe benziyor.

Double You adında da anlaşılacağı gibi kendi sesinize yine kendi sesinizi ekolu bir şekilde ekleyerek farklı bir kayıt deneyimi sunuyor. Çok popüler olmayan bu ayarın da çoklu giriş kayıtlarda kullanılabileceğini öneriyoruz. Ses yüksekliği düzeyi oldukça güçlü olan bu ses efektini kullanırken bir kez daha dikkatli olmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

 

Daha Fazla Göster

Admin

Smule indir, her gün güncellenen smule karaoke rehber yazılarıyla sizlerle. Forum veya yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu